Новий метод боротьби з омелою

78

Пів тисячі рідкісних видів і сортів дерев та біля тисячі трав’янистих рослин росте в ботанічному саду Житомирського національного агроекологічного університету. Київський науковець Петро Чумак впроваджує новий метод боротьби із рослиною-паразитом – омелою. 

Працює в ботанічному саду 5 працівників. Це два майстри, садівник, квітникарка та директор. За ними закріплена територія дендраріуму – 12,5 га. Сезонно допомагають студенти, які проходять навчально-виробничу практику. Науковець, доцент кафедри захисту рослин Петро Чумак розповів про новий метод боротьби із рослиною-паразитом – омелою, яка вражає дерева:

«Пробурюється буравчиком отвір, туди вводиться шприцом не багато – 5 препаратів але концентрація їх різна. От треба таку концентрацію, яка б на омелу подіяла, але там лишились рештки які вже не подіють на кореневу систему рослини».

Петро Чумак назви препаратів тримає в таємниці, купує їх за кордоном, оскільки в Україні не має. Каже такий метод дієвіший ніж обрізка гілляк. Серед рідкісних порід дерев в ботанічному саду ростуть берези карельська та паперова, їстівний і червоний каштани, сосна веймутова, рідкісна у світі ліана - деревогубиць, яка стискає дерево так міцно, що воно гине. Розцвіли й перші рододендрони. А це – двадцятирічне гінкго, з якого роблять лікарські препарати.

В Житомирі дерев - гінкго всього 5 екземплярів. Три з них в ботанічному саду. Ці дерева здатні рости 2 тисячі років.

Цією весною висадили нові саджанці рідкісних магнолій та каштанів, яких не вражає тля, каже директор ботанічного саду Роман Федонюк. Минулого року територія саду була відкритою для відвідувачів. Білет коштував 25 гривень. За словами Романа Федонюка, це завдало шкоди, аніж прибутку:

«Територія де можна відвідувачам прогулюватися, пройтися по алеям, вони мають бути огороджені, щоб не було доступу на дослідні ділянки там де закладаються колекції цінних рослин. В нас ботанічним садом не передбачено цього, він не поділений на зони».

Керівництво університету планує встановити відеоспостереження в ботанічному саду втім, ще не вирішило чи буде територія відкритою для відвідувачів. Утримання ботанічного саду обходиться навчальному закладу близько в пів мільйона гривень у рік.

Поділитися